Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Sandvik

Today %Today SEKLast priceTraded
-0,13%-0,20 SEK154,00593 288 865

Company description Full company description

Sandvik är en global högteknologisk verkstadskoncern och tillverkare av hårdmetallprodukter. Sandvik finns representerat i 130 länder och har en världsledande position i utvalda nischer. Europa utgör en dryg tredjedel av verksamheten, och är företagets största marknad. Machining Solutions är det största affärsområdet och svarar för en dryg tredjedel av omsättningen. 

Företaget grundades 1862 av Göran Fredrik Göransson, som var först i världen med att använda Bessemermetoden vid stålframställning i industriell skala.

Se hela bolagspresentationen

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Britt Andersson2018-01-03-306
Thomas Andersson2018-01-03-306
Klas Forsström2017-10-25-3000
Johan Kerstell2017-08-30+768
Björn Rosengren2017-08-16+5000
Åsa Widholm Thunman2017-06-07+2186
Lars Engström2017-06-07+3789
Jessica Alm2017-06-07+1498
Petra Einarsson2017-06-07+3244
Tomas Eliasson2017-06-07+3630
Åsa Kerstell2017-05-23+75
Åsa Widholm Thunman2017-05-12+135
Johan Kerstell2017-05-12+95
Tomas Eliasson2017-05-12+114
Klas Forsström2017-05-12+187
Lars Engström2017-05-12+1
Jessica Alm2017-05-12+96
Björn Rosengren2017-05-12+302
Åsa Widholm Thunman2017-05-12+135
Klas Forsström2017-05-04+2933

About the company

TickerSAND
ListLarge Cap Stockholm
SectorIndustrials / Industrial Goods & Services
CEOBjörn Rosengren
ChairmanJohan Molin
Inception date2000-05-11
Websitehttps://www.home.sandvik/en/investors/

Strategy and goals Strategy and goals

Med över 150 års bolagshistorik, har Sandvik utvecklat en framstående marknadsposition, som utgör en stabil grund för fortsatt stark positionering. Företagets vision grundar sig i att vara marknadsledande och således sätta branschstandarden, en standard som andra aktörer i branschen får följa. För att närma sig denna vision, antas medarbetare och kundrelationer vara precis lika viktiga som teknologiska framsteg och expertis.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-05Annual Report 2017
2018-04-24Interim Report 2018-Q1
2018-04-27General Meeting 2017
2018-07-17Interim Report 2018-Q2
2018-10-23Interim Report 2018-Q3

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
AB Industrivärden11,90%11,90%
Alecta Pensionsförsäkring5,90%5,90%
AMF Försäkring & Fonder3,10%3,10%
Handelsbanken’s Pension Foundation2,60%2,60%
Swedbank Robur Fonder2,60%2,60%

Shares

Market capitalization (millions)192 925
Number of shares in thousands1 254 386
Quantity average of last 30 days3 847 148
Turnover average of last 30 days (thousands)593 289
Highest 12 months154,90
Lowest 12 months115,00
Dividend yield %1,79
Dividend SEK2,75 (annual)
Traded ex dividend2017-04-28

Figures

P/E35,07
P/S2,37
P/B (price/equity)4,92
Sales/share SEK65,01
EPS (profit per share)4,39
Equity/share SEK31,32
ROE %0,00
Solidity %0,79
Operating margin0,14

Results and balance sheet

Sales81 553 000
Op11 018 000
Result eft fine9 366 000
This year results5 468 000
Equity39 290 000
Fixed assets26 709 000
Cash and bank balances8 818 000
Current assets49 515 000
Long term liabilities38 054 000
Short term liabilities26 156 000

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
2,12%8,22%8,99%10,32%7,17%33,68%108,67%47,37%
150,80142,30141,30139,60143,70115,2073,80104,50