Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Wifog Holding

Today %Today SEKLast priceTraded
4,00%0,04 SEK1,0421 000

Company description Full company description

Wifog ger konsumenter tillgång till sitt eget konsumentvärde och företagen tillgång till intresserade målgrupper. Med en ny incitamentsdriven modell kan konsumenter i Sverige, och inom kort i andra länder, finansiera hushållsräkningar och inköp genom sitt eget engagemang och sina aktiviteter.

Under sin slogan ”Kill your bill” uppmanar Wifog sina användare att aktivera sig på Wifogs aktivitets- och lojalitetsplattform, vilka innefattar e-handel, delta i marknadsundersökningar, värva nya användare till plattformen m.fl. Dessutom kan man, om man vill, exponeras för reklam.

Se hela bolagspresentationen

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Peter Håkansson2017-12-15+500
Peter Håkansson2017-12-12+1500
Peter Håkansson2017-08-02+598694
Karl Håkansson2017-08-02+59875
Presspress AB2017-08-02+41667
Edward Håkansson2017-08-02+59875
Tove Håkansson2017-08-02+59875
Jesper Henrysson2017-07-25+45378
Fredric Forsman2017-07-25+85357
Fredrik Crafoord2017-07-25+1136723
Peter Håkansson2017-03-30+500
Peter Håkansson2017-03-29+200
Peter Håkansson2017-03-28+1729
Peter Håkansson2016-12-29+10000
Peter Håkansson2016-12-19+1
Presspress AB2016-12-16-50000
Peter Håkansson2016-12-16+1
Presspress AB2016-12-16-50000
Peter Håkansson2016-12-15+1
Presspress AB2016-12-12+100

About the company

TickerWIFOG
ListFirst North Stockholm
SectorConsumer Services / Media
CEOPeter Håkansson
ChairmanFredric Forsman
Inception date2008-02-27
Websitehttp://investor.wifog.com/

Strategy and goals Strategy and goals

Wifog har en geografiskt mycket skalbar plattform och affärsmodell samt en ambition om att effektivt skala upp versamheten internationellt.
 

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-28Annual Report 2017

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Caseis Bank, Luxembourg Branch18,10%18,10%
UBS Switzerland AG/Clients Account 10,60%10,60%
Banque Internationale A Lux7,30%7,30%
Master Invest Aktiebolag7,00%7,00%
Folke Ohlssons Minnesstiftelse5,30%5,30%

Shares

Market capitalization (millions)20
Number of shares in thousands20 122
Quantity average of last 30 days20 650
Turnover average of last 30 days (thousands)21
Highest 12 months9,85
Lowest 12 months0,75
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-05-24

Figures

P/E-0,36
P/S0,89
P/B (price/equity)0,06
Sales/share SEK0,47
EPS (profit per share)-2,90
Equity/share SEK6,92
ROE %0,00
Solidity %12,95
Operating margin-1,93

Results and balance sheet

Sales9 502
Op-18 375
Result eft fine-23 570
This year results-23 570
Equity139 260
Fixed assets0
Cash and bank balances1 690
Current assets10 753
Long term liabilities0
Short term liabilities26 252

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
-5,88%-25,71%-3,70%-57,38%-27,78%-85,66%-96,53%-98,70%
1,111,401,082,441,447,2530,0080,00