Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot och VD
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

SSAB

Today %Today SEKLast priceTraded
0,68%0,27 SEK39,80126 351 689

Company description Full company description

SSAB är ett högspecialiserat globalt stålföretag. Företaget är en ledande producent på den globala marknaden för avancerade höghållfasta stål (AHSS) och seghärdade stål (Q&T), tunnplåt och grovplåt, rörprodukter samt konstruktionslösningar inom byggsektorn. SSAB har cirka 17 000 anställda i över 50 länder, med en nettomsättning på 60 mdkr SEK. Europa är den viktigaste marknaden och svarar för drygt en tredjedel av omsättningen.
 

SSABs stål bidrar till lägre vikt hos slutprodukten och ökar även produktens styrka och livslängd.

Se hela bolagspresentationen

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Expassum Invest AB2016-07-27+2598
Bengt David Harry Kjell2016-07-27+1752
Kjell, Bengt2016-06-29+768
Kjell, Bengt2016-06-29+1152
Lundberg, Fredrik2016-06-22+55878333
Lundberg, Fredrik2016-06-20+175000
Westerberg, Lars2016-06-17+8750
Bergstrand, Jonas2016-06-17+8743
Lundius, Annika2016-06-17+4375
Folin, Håkan2016-06-17+4375
Pei, Martin2016-06-17-500
Stark, Per-Olof2016-06-17+1750
Pei, Martin2016-06-17-500
Långberg, Maria2016-06-17+1750
Lundius, Annika2016-06-17+1750
Lindqvist, Martin2016-06-16+14966
Kjell, Bengt2016-06-16+26250
Kjell, Bengt2016-06-16+17500
Einarsson, Petra2016-06-14+8750
Kyllönen, Taina2016-06-14+3150

About the company

TickerSSAB B
ListLarge Cap Stockholm
SectorBasic Materials / Basic Resources
CEOMartin Lindqvist
ChairmanBengt Kjell
Inception date1998-03-12
Websitehttp://www.ssab.com/

Strategy and goals Strategy and goals

SSAB sammanfattar deras strategi i frasen ”Taking the lead”. Den strategiska inriktningen syftar till att säkra företagets långsiktiga utveckling och värde för aktieägare samt övriga intressenter. Förtagets övergripande mål är att vara världens lönsammaste stålföretag. Företagets delar in sina huvudsakliga mål i två kategorier: finansiella-och hållbarhets mål.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-01-26Annual Report 2017
2018-04-10General Meeting 2017
2018-04-20Interim Report 2018-Q1
2018-07-20Interim Report 2018-Q2
2018-10-26Interim Report 2018-Q3

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Industrivärden10,50%16,80%
Solidum17,10%11,00%
LKAB2,30%3,60%
JPMC: Escrow German Resident Threaty, AC0,70%1,90%
Handelsbanken Funds3,40%1,90%

Shares

Market capitalization (millions)28 852
Number of shares in thousands1 029 835
Quantity average of last 30 days3 173 417
Turnover average of last 30 days (thousands)126 352
Highest 12 months39,98
Lowest 12 months26,70
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-04-07

Figures

P/E38,24
P/S0,65
P/B (price/equity)0,68
Sales/share SEK76,28
EPS (profit per share)1,04
Equity/share SEK72,96
ROE %0,00
Solidity %1,74
Operating margin0,02

Results and balance sheet

Sales55 354 000
Op1 213 000
Result eft fine324 000
This year results943 000
Equity52 940 000
Fixed assets25 866 000
Cash and bank balances3 879 000
Current assets30 444 000
Long term liabilities21 049 000
Short term liabilities16 924 000

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
5,43%15,46%22,46%17,06%8,71%45,15%46,00%19,55%
37,7534,4732,5034,0036,6127,4227,2633,29

SSAB Nettoomsättning

2013201420152016
Försäljning/Röreslereslutat/Resultat
2013 Q12014 Q12015 Q12016 Q1
Försäljning/Röreslereslutat/Resultat
2013 Q22014 Q22015 Q22016 Q2
Försäljning/Röreslereslutat/Resultat
2013 Q32014 Q32015 Q32016 Q3
Försäljning/Röreslereslutat/Resultat
2013 Q42014 Q42015 Q42016 Q4
Försäljning/Röreslereslutat/Resultat