Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Wenche Rolfsen

Recipharm

Today %Today SEKLast priceTraded
-2,68%-2,80 SEK101,807 362 356

Company description Full company description

Recipharm är en Contract Development and Manufacturing Organisaton (CDMO) inom läkemedelsindustrin med verksamhet över hela Europa. Bolaget erbjuder tillverkning av läkemedel samt hjälp med framtagning av nya läkemedel för aktörer inom läkemedelsindustrin. I dagsläget tillverkar Recipharm flera hundra produkter för kunder allt ifrån stora läkemedelsföretag till små forsknings- och utvecklingsföretag. Recipharm har omkring 2200 anställda och en omsättning på 3,4 miljarder kronor per år. 

Recipharm grundades 1995 i Sverige och är nu en av Europas ledande Contract Development and Manufactoring Organisations (CDMO). .

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Helena Levander2017-11-30+3000
Henrik Stenqvist2017-11-17+1053
Olle Christenson2017-11-16+104
Flerie Participation AB2017-09-08-875
Rolfsen Consulting AB2017-09-08+875
Henrik Stenqvist2017-04-28+5000
SVERRE ROMSTAD2016-11-11+124
Björn Uno Bernhard Westberg2016-08-11+173
Björn Uno Bernhard Westberg2016-08-11+173
SVERRE ROMSTAD2016-08-10+58
Westberg, Björn2016-06-21+332
Renck, Magnus2016-06-18-3743
Renck, Magnus2016-06-18+3743
Carlberg, Anders G2016-06-16+27
Westberg, Björn2016-06-16+4989
Westberg, Björn2016-06-16-4989
Carlberg, Anders G2016-06-16+125
Sandell, Tony2016-06-15+54
Christenson, Olle2016-06-15+5
Hilaire, Jean-Francois2016-06-13+546

About the company

TickerRECI B
ListMid Cap Stockholm
SectorHealth Care
CEOThomas Eldered
ChairmanLars Backsell
Inception date2014-04-03
Websitehttps://www.recipharm.com/sv/investor-relations

Strategy and goals Strategy and goals

Recipharm består av 14 operativa enheter i 7 olika länder. Flexibilitet, lokal närvaro och kundfokus är alla hörnstenar i Recipharms modell. Recipharms vision är att bli erkänd som den bästa i klassen som leverantör av kontraktsutveckling och produktionslösningar till läkemedelsindustrin av sina kunder, anställda och andra intressenter.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-22Annual Report 2017

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Flerie Participation19,40%40,30%
Cajelo Invest12,10%38,00%
Lannebo fonder8,90%2,80%
Fjärde AP-fonden6,20%1,90%
Första AP-Fonden6,10%1,90%

Shares

Market capitalization (millions)4 848
Number of shares in thousands63 218
Quantity average of last 30 days72 006
Turnover average of last 30 days (thousands)7 362
Highest 12 months131,00
Lowest 12 months84,00
Dividend yield %1,47
Dividend SEK1,50 (annual)
Traded ex dividend2017-05-11

Figures

P/E30,68
P/S1,24
P/B (price/equity)1,13
Sales/share SEK98,23
EPS (profit per share)3,32
Equity/share SEK107,72
ROE %0,00
Solidity %1,88
Operating margin0,08

Results and balance sheet

Sales4 678 300
Op384 300
Result eft fine296 900
This year results196 600
Equity5 130 100
Fixed assets2 091 100
Cash and bank balances695 800
Current assets2 722 800
Long term liabilities3 613 800
Short term liabilities1 052 100

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
-1,74%13,11%4,68%-16,21%3,09%-17,24%-17,10%0,00%
103,6090,0097,25121,5098,75123,00122,790,00

Omsättning

201120122013201420152016
MSEK214120732124,62569,33399