Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Paynova

Today %Today SEKLast priceTraded
2,68%0,01 SEK0,4274 199

Company description Full company description

Paynova erbjuder en av Nordens mest kompletta infrastrukturer för konsumentkrediter genom faktura och delbetalning samt processing av kort- och direktbanksbetalningar. Bland Paynovas produkter finns online-betalningslösningar både för e-handlare med krav på integrerade helhetslösningar likväl för de som efterfrågar paketerade standardprodukter.
 

Paynovas mål är att avlägsna alla barriärer som står mellan e-handlaren, e-handlarens kund och ett lyckat köp. Paynovas fokusområde för tillväxt har sedan ett par år tillbaka skiftats framförallt mot konsumentkreditlösningar och affärsområdet Konsumentkrediter. Det nya produkterbjudandet Faktura som Tjänst innebär att e-handlare kan ställa ut egna direkt- eller delbetalningsfakturor utan mellanhänder.

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Daniel Ekberger2018-01-11+400000
Daniel Ekberger2018-01-11-400000
David Larsson2017-12-21+670442
David Larsson2017-12-20+2155953
David Larsson2017-12-19+721261
Novus Ramus AB2017-11-20+166666
Anders Persson2017-11-20+2666958
Bemit AB2017-11-20+918611
Evoluo Invest AB2017-11-20+666666
IDENTISOFT SOLUTIONS AB2017-11-20+906432
Daniel Ekberger2017-11-17-650815
Daniel Ekberger2017-11-17-650815
Daniel Ekberger2017-11-15-9800000
Daniel Ekberger2017-11-15+10456077
Daniel Ekberger2017-11-15+10456077
Daniel Ekberger2017-11-15-9800000
Bjarne Ahlenius2017-11-13-7350877
MATTIAS NYGREN2016-09-06+43060
MATTIAS NYGREN2016-09-06+5000
MATTIAS NYGREN2016-09-06+80000

About the company

TickerPAY
ListN/A
SectorN/A
CEODaniel Ekberger
ChairmanAnders Persson
Inception date2004-02-26
Websitehttp://www.paynova.com/

Strategy and goals Strategy and goals

Under 2013 formades en ny ledningsgrupp och Paynova inledde ett omfattande strategiarbete. Den dåvarande affärsmodellen analyserades av den nytillträdde Vd:n Daniel Ekberger och mot bakgrund av detta lades en ny, långsiktig strategi och en ny affärsplan utvecklades. Den första delen av den nya affärsplanen slutfördes under 2014 och inbegrep en omstrukturering av bolaget, en integrering av den anskaffade konsumentkreditplattformen och formandet av det nya erbjudandet Faktura som tjänst. Under början av 2015 lanserades Faktura som Tjänst mot nya och existerande kunder. Under 2016 beräknas den nya produkten börja generera intäkter till Paynova och deras kunder.
 

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-14Annual Report 2017
2018-05-08General Meeting 2017
2018-05-08Interim Report 2018-Q1

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Origo Quest18,80%8,80%
Avanza Pension8,00%8,00%
Nordnet Pension5,20%5,20%
Kjell-Åke Sundqvist4,10%4,10%
Daniel Ekberger4,00%4,00%

Shares

Market capitalization (millions)143
Number of shares in thousands339 736
Quantity average of last 30 days176 264
Turnover average of last 30 days (thousands)74
Highest 12 months0,99
Lowest 12 months0,30
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-05-11

Figures

P/E-4,45
P/S3,27
P/B (price/equity)2,96
Sales/share SEK0,08
EPS (profit per share)-0,09
Equity/share SEK0,09
ROE %0,00
Solidity %0,59
Operating margin-0,67

Results and balance sheet

Sales27 462
Op-18 506
Result eft fine-20 195
This year results-20 195
Equity30 303
Fixed assets677
Cash and bank balances11 900
Current assets51 687
Long term liabilities0
Short term liabilities65 053

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
0,96%16,94%1,43%-32,70%6,85%-41,92%-34,91%-31,86%
0,420,360,420,630,390,720,650,62

Omsättning

201320142015
Omsättning MSEK27,526,426,7
2013 Q12014 Q12015 Q1
Omsättning MSEK6,96,3
2013 Q22014 Q22015 Q2
Omsättning MSEK6,96,9
2013 Q32014 Q32015 Q3
Omsättning MSEK5,96,9
2013 Q42014 Q42015 Q4
Omsättning MSEK7,16,36,7

EBITDA

201320142015
EBITDA MSEK0,4-12,5-8,6
2013 Q12014 Q12015 Q1
EBITDA MSEK-0,7-2,0
2013 Q22014 Q22015 Q2
EBITDA MSEK-4,3-1,6
2013 Q32014 Q32015 Q3
EBITDA MSEK-4,6-1,4
2013 Q42014 Q42015 Q4
EBITDA MSEK0,3-2,9-3,6