Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

myTaste

Today %Today SEKLast priceTraded
5,62%0,18 SEK3,3813 268

Company description Full company description

203 Web Group är en digital publicist med huvudkontor i Stockholm som publicerar skalbara, kostnadseffektiva och automatiskt genererade webprodukter. 203 Web Group äger och driver bland annat ett av världens största sociala matnätverk; myTaste som är etablerat på nästan 50 marknader. Koncernens andra internationella satsning är shoppingtjänsten Shopello. En del av framgångskonceptet är att 203 Web Groups produkter är oberoende av språk och därmed kostnadseffektivt skalbara på multinationell nivå. 203 Web Group har ca 35 anställda, en nettoomsättning på 50 Mkr 2014 och en rörelsemarginal på 13% i Q3 2015.  

203 Web Group är en digital publicist som startades 2003 som en webbyrå med enbart externa kunder. AllaAnnonser var bolagets första egna webbplats som byggdes och som drog stora trafikvolymer.

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Rickard Vikström2017-12-14+2251
Rickard Vikström2017-12-14+25000
Rickard Vikström2017-12-14+5000
Fredrik Burvall2017-10-10+30487
Rickard Vikström2017-10-10+3048
Rickard Vikström2017-10-10+49995
Fredrik Burvall2017-05-23+5000
Fredrik Burvall2017-05-22+9000
Fredrik Burvall2017-05-22+9000
Fredrik Burvall2017-05-19+4729
Fredrik Burvall2017-05-17+4729
Robert Zettervall2017-01-10-56776
Oskar Elvhage2014-06-30+41041
Martin Lilliestierna2014-04-28+100
Anders Hagenbjörk2014-04-25+1297
Martin Lilliestierna2014-04-24+746
Anders Hagenbjörk2014-04-11+917
Anders Hagenbjörk2014-04-11+917
Magnus Clarenbring2014-04-04+2100
Magnus Clarenbring2014-04-04+2100

About the company

TickerTASTE
ListFirst North Premier Stockholm
SectorTechnology
CEOJonas Söderqvist
ChairmanFredrik Burvall
Inception date2009-12-07
Websitehttp://investor.mytaste.com/

Strategy and goals Strategy and goals

203 Web Groups mål är att vara ett ledande internationellt bolag som bygger upp och driver framgångsrika webbplatser på den globala marknaden. Genom att investera tid, pengar och erfarenhet i unga tillväxtbolag vill koncernen skapa möjlighet att bygga upp starka varumärken inom olika segment på internet. 
Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-13Extraordinary General Meeting 2017
2018-02-16Annual Report 2017

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Jonas Söderqvist25,90%25,90%
Henrik Kvick AB24,30%24,30%
Andreas Friis23,00%23,00%
Netfonds Asa, NQI4,60%4,60%

Shares

Market capitalization (millions)73
Number of shares in thousands22 017
Quantity average of last 30 days4 118
Turnover average of last 30 days (thousands)13
Highest 12 months9,32
Lowest 12 months2,61
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-05-02

Figures

P/E-7,14
P/S1,35
P/B (price/equity)2,59
Sales/share SEK2,00
EPS (profit per share)-0,47
Equity/share SEK1,04
ROE %0,00
Solidity %1,45
Operating margin-0,19

Results and balance sheet

Sales44 115
Op-8 593
Result eft fine-8 285
This year results-8 116
Equity23 001
Fixed assets3 037
Cash and bank balances4 432
Current assets15 829
Long term liabilities17 749
Short term liabilities13 402

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
1,50%11,18%-18,36%-37,06%19,86%-62,97%-62,37%-6,44%
3,333,044,145,372,829,138,983,61

Omsättning

20112012201320142015
TSEK18 34231 864482375020250202