Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Irisity

Today %Today SEKLast priceTraded
-2,28%-0,20 SEK8,56222 370

Company description Full company description

Irisity är ledande inom intelligent kameraövervakning. Med hjälp av proaktivt arbetande och självlärande algoritmer skapar Irisity kameralösningar som är speciellt anpassade för en mängd applikationsområden i samhället såsom skolgårdar, nattlig övervakning av äldre i hemmet och bevakning av olika typer av skyddsområden. 

Irisity verkar i en turbulent värld där övervakning har genomgått ett gigantiskt skifte från ifrågasatt integritetshot till självklar trygghetsfaktor. 

Se hela bolagspresentationen

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Karl Erik Stenberg2018-01-05+6500
Karl Erik Stenberg2017-12-29+1000
Lennart Svantesson2017-12-27+16115
Lennart Svantesson2017-12-21+16115
Victor Hagelbäck2017-12-21+12480
Markus Bäcklund2017-12-11-30000
Markus Bäcklund2017-12-01+14716
Karl Erik Stenberg2017-11-17+453
Karl Erik Stenberg2017-11-17+12
Karl Erik Stenberg2017-06-29+1500
Karl Erik Stenberg2017-06-29+500
Karl Erik Stenberg2017-06-29+40
Markus Bäcklund2017-06-22+5000
Markus Bäcklund2017-06-12+4000
Markus Bäcklund2017-06-09+3000
Markus Bäcklund2017-06-08+2000
Markus Bäcklund2017-06-08+2000
Markus Bäcklund2017-06-08+2000
Markus Bäcklund2017-06-07+2000
Markus Bäcklund2017-06-07+2000

About the company

TickerIRIS
ListFirst North Stockholm
SectorTechnology
CEOMarcus Bäcklund
ChairmanLennart Svantesson
Inception date2013-10-23
Websitehttps://www.irisity.com/en/investors

Strategy and goals Strategy and goals

Irisity satsar på internationell expansion utanför Skandinavien via en cloudbaserad mjukvaru- och tjänstemodell. Expansionen sker i samarbete med väl utvalda ledande säkerhetsaktörer på respektive marknad till vilka Irisity licensierar algoritmer och operatörsdelningsnät.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-28Annual Report 2017

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Almi Invest AB9,60%9,60%
Chalmers Innovation Seed Fund16,60%16,60%
Avanza Pension6,50%6,50%
Niklas Larsson5,80%5,80%

Shares

Market capitalization (millions)100
Number of shares in thousands15 994
Quantity average of last 30 days26 374
Turnover average of last 30 days (thousands)222
Highest 12 months9,74
Lowest 12 months6,00
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-04-26

Figures

P/E-6,61
P/S3,82
P/B (price/equity)10,54
Sales/share SEK2,24
EPS (profit per share)-1,30
Equity/share SEK0,81
ROE %0,00
Solidity %0,36
Operating margin-0,55

Results and balance sheet

Sales26 129
Op-14 385
Result eft fine-15 094
This year results-15 094
Equity9 461
Fixed assets2 877
Cash and bank balances19 746
Current assets26 094
Long term liabilities10 609
Short term liabilities17 141

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
-9,13%5,68%7,45%17,61%-7,46%6,14%25,95%0,00%
9,428,107,977,289,258,066,800,00