Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot och VD
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Invuo Technologies

Today %Today SEKLast priceTraded
1,49%0,02 SEK1,36224 596

Company description Full company description

Seamless är specialiserat på lösningar för betalsystem för mobiltelefoner såsom överföring av pengar mellan mobiler (Mobile Money) och kontantkortsladdning. Seamless transaktionsplattform ERS 360 hanterar årligen 3,1 miljarder transaktioner världen över. Seamless har system för elektronisk kontantkortsladdning och mobilhandel hos mer än 40 operatörer i 26 länder. Företaget startades 2001 och har idag kontor i Accra, Calcutta, Lahore, Mumbai, Riga och Stockholm. 

Seamless har tre huvudsakliga affärs- och produktområden där transaktionsväxeln ERS 360 är navet i verksamheten. 

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
LARS SANDTORV2017-12-21+100000
Tomas Klevbo2017-12-20+322000
Tomas Jalling2017-12-15+6000
Tomas Klevbo2017-12-15+188000
Geir Norlund2017-12-14+24434
LARS SANDTORV2017-12-14+50000
Tomas Klevbo2017-12-11+6539
John Longhurst2017-12-08+1250000
John Longhurst2017-12-08+1250000
Tomas Klevbo2017-12-07-462000
Tomas Klevbo2017-12-04-48500000
Geir Norlund2017-12-01+23300
John Longhurst2017-11-30+30000
John Longhurst2017-11-29+398056
Martin Schedin2017-11-28+23000
Martin Schedin2017-11-28+23000
Tomas Jalling2017-11-28+20000
Tomas Klevbo2017-10-12-125000
Lars Peter Fredell2017-09-22-3526334
Martin Larsson2017-07-04+40000

About the company

TickerINVUO
ListSmall Cap Stockholm
SectorTechnology
CEOJohn Longhurst
ChairmanTomas Jalling
Inception date2006-05-30
Websitehttp://www.seamless.se/

Strategy and goals Strategy and goals

Seamless grundstrategi är att växa geografiskt och enligt denna strategi erbjuda fler marknader möjligheten att effektivisera sina betalningstransaktioner. I juni 2015 etablerade sig företaget på den amerikanska marknaden, vilket utgör en central konsumentmarknad, med en population om dryga 300 miljoner. 

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-13Annual Report 2017
2018-04-24Interim Report 2018-Q1
2018-04-25General Meeting 2017

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Fredell & Co AB3,90%3,90%
Timber Hill Europé 2,10%2,10%
Kent Carlbom1,70%1,70%
Contigo Förvaltning AB1,40%1,40%

Shares

Market capitalization (millions)112
Number of shares in thousands82 085
Quantity average of last 30 days169 418
Turnover average of last 30 days (thousands)225
Highest 12 months9,05
Lowest 12 months1,25
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-04-21

Figures

P/E-0,86
P/S0,27
P/B (price/equity)0,55
Sales/share SEK3,34
EPS (profit per share)-1,57
Equity/share SEK1,65
ROE %0,00
Solidity %1,56
Operating margin-0,30

Results and balance sheet

Sales274 549
Op-83 460
Result eft fine-86 210
This year results-86 927
Equity135 762
Fixed assets14 880
Cash and bank balances8 663
Current assets87 054
Long term liabilities7 591
Short term liabilities107 931

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
-8,23%-23,60%-71,19%-71,49%-20,00%-74,81%-86,19%-94,11%
1,481,784,724,771,705,409,8523,10

Nettoomsättning i MSEK

20112012201320142015
Nettoomsättning i MSEK59 895134 337161 273 170 754279 997