Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Episurf Medical

Today %Today SEKLast priceTraded
-2,59%-0,14 SEK5,26211 390

Company description Full company description

Episurf Medical grundades 2009 och erbjuder människor med smärtsamma ledskador ett aktivare och friskare liv genom skräddarsydda behandlingsalternativ. Bolaget sätter patienten i centrum för design av implantat och kirurgiska instrument.
 

Genom att kombinera avancerad 3D-bildteknik med den senaste tillverkningstekniken anpassar Episurf inte bara varje implantat utan även de kirurgiska instrumenten till patientens unika skada och anatomi.

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Serendipity Ixora AB (publ)2017-11-10-983607
Pål Ryfors2017-11-10+983607
Sten Fredrik Zetterberg2017-08-21+3200
Ladan Amiri2017-08-21+21350
Göran Martinsson2017-08-21+25550
Veronica Wallin2017-08-21+12350
Ladan Amiri2017-08-21+8000
Göran Martinsson2017-08-21+8000
Nina Jeanette Ekgren Spångberg2017-08-21+37450
Veronica Wallin2017-08-21+6400
Pål Ryfors2017-08-21+30950
Sten Fredrik Zetterberg2017-08-21+14450
Nina Jeanette Ekgren Spångberg2017-08-21+8000
Pål Ryfors2017-08-21+15000
Dennis Stripe2017-06-15+11500
Laura Shunk2017-06-07+10750
NINA JEANETTE EKGREN SPÅNGBERG2017-04-03+7000
Serendipity Ixora AB2017-03-14+2822563
Aktiebolaget Gile Medicinkonsult2017-03-13+14500
Aktiebolaget Gile Medicinkonsult2017-03-13+25000

About the company

TickerEPIS B
ListSmall Cap Stockholm
SectorHealth Care
CEOPål Ryfors
ChairmanDennis D. Stripe
Inception date2010-11-05
Websitehttp://episurf.com/sv/investors/

Strategy and goals Strategy and goals

Episurf Medicals målsättning är att införa patientunika behandlingsmetoder som en ny standard inom ortopedin.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-23Annual Report 2017
2018-04-09General Meeting 2017
2018-04-27Interim Report 2018-Q1
2018-07-20Interim Report 2018-Q2
2018-10-26Interim Report 2018-Q3

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Serendipity Ixora AB15,30%32,30%
Pål Ryfors3,30%6,90%
LMK FORWARD AB3,20%2,30%
Swedbank2,70%1,90%
Avanza Pension4,60%3,20%

Shares

Market capitalization (millions)127
Number of shares in thousands30 549
Quantity average of last 30 days40 110
Turnover average of last 30 days (thousands)211
Highest 12 months13,72
Lowest 12 months5,00
Dividend yield %0,00
Dividend SEK0,00 (annual)
Traded ex dividend2017-05-23

Figures

P/E-1,36
P/S34,88
P/B (price/equity)1,72
Sales/share SEK0,10
EPS (profit per share)-3,87
Equity/share SEK2,01
ROE %0,00
Solidity %1,03
Operating margin-25,66

Results and balance sheet

Sales2 405
Op-61 708
Result eft fine-61 667
This year results-61 667
Equity48 698
Fixed assets382
Cash and bank balances42 300
Current assets47 349
Long term liabilities10
Short term liabilities11 596

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
1,94%-14,47%-21,49%-12,33%-2,59%-59,17%-73,98%-58,85%
5,166,156,706,005,4012,8820,2112,78

Antal implantat

2017
Antal implantat