Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot

Dedicare Group

Today %Today SEKLast priceTraded
1,36%1,60 SEK119,202 593 375

Company description Full company description

Dedicare är ett auktoriserat vårdbemannings och omsorgsföretag med huvudsaklig verksamhet inom uthyrning av läkare och sjuksköterskor. Företaget bedriver verksamhet i Sverige och Norge, med cirka 50st anställda inom administrations- och säljorganisationen. Företaget omsätter drygt 0,5 mdkr SEK, där Sverige svarar för 54 procent och utgör den viktigaste marknaden. 

Med nästan 20 års bolagshistorik har Dedicare utvecklats till ett marknadsledande företag inom vårdbemanning. 

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

(5)
1 June 2015

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Anna Lefevre Skjöldebrand2017-10-25+100
Stig Olov Kenneth Engcrantz2017-09-22-6863
Stig Olov Kenneth Engcrantz2017-09-20-2272
Stig Olov Kenneth Engcrantz2017-09-18-2907
Lia Sandström2017-03-14-8100
Lia Sandström2017-03-14+8100
Stig Engcrantz2017-02-27+420
Stig Engcrantz2017-02-24+4739
My Biriell2016-11-11+215
Stig Engcrantz2016-09-23+19356
Faeste, Kristian2016-05-19+1000
Pizzignacco, Jenny2016-01-19+175570
ENGCRANTZ, STIG2015-04-23+40500
Sundström, Dag2015-03-03+1000
LEFEVRE SKJÖLDEBRAND, ANNA2014-07-21+1000
ENGCRANTZ, STIG2014-05-20+40500
Sandström, Lia2014-05-20+8100
Örås, Björn2013-12-17-300000
Engel, Richard2013-04-25+2000
LEFEVRE SKJÖLDEBRAND, ANNA2013-02-13+400

About the company

TickerDEDI
ListSmall Cap Stockholm
SectorHealth Care
CEOKrister Widström
ChairmanBjörn Örås
Inception date2011-05-04
Websitehttp://www.dedicare.se/

Strategy and goals Strategy and goals

Dedicares övergripande vision är att på sikt, genom både förvärv och organisk tillväxt, växa till ett av Europas ledande omsorgs-och vårdbemanningsföretag. Dedicare specificerar 3 finansiella mål:

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-07Annual Report 2017
2018-04-24General Meeting 2017
2018-04-24Interim Report 2018-Q1
2018-07-13Interim Report 2018-Q2
2018-10-24Interim Report 2018-Q3

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Healthinvest Microcap Fund 3,40%3,40%
Björn Örås67,80%67,80%
AMF Pension4,90%4,90%
Robur fonder2,80%2,80%

Shares

Market capitalization (millions)840
Number of shares in thousands9 055
Quantity average of last 30 days22 330
Turnover average of last 30 days (thousands)2 593
Highest 12 months164,50
Lowest 12 months72,00
Dividend yield %6,71
Dividend SEK4,50 (annual)
Traded ex dividend2017-04-25

Figures

P/E20,26
P/S1,65
P/B (price/equity)8,81
Sales/share SEK92,30
EPS (profit per share)5,88
Equity/share SEK17,28
ROE %0,00
Solidity %0,55
Operating margin0,11

Results and balance sheet

Sales650 100
Op69 500
Result eft fine69 000
This year results52 900
Equity121 700
Fixed assets1 600
Cash and bank balances83 700
Current assets223 200
Long term liabilities15 300
Short term liabilities95 300

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
0,34%33,93%-3,87%-5,77%22,89%54,81%363,81%260,12%
118,8089,00124,00126,5097,0077,0025,7033,10

Intäkter och rörelsemarginaler 2014-2015

20142015
18 33533 815
2014 Q12015 Q1
3,84,4
2014 Q22015 Q2
4,87,7
2014 Q32015 Q3
7,211,7
2014 Q42015 Q4
3,210,7