Styrelse & Ledningsgrupp

Board members

Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Anna Hallberg
Styrelseledamot
Affärsområdeschef - Projekt
Affärsområdeschef - Fastighet
Affärsområdeschef - Transaktion och etablering
Affärsområdeschef – Affärsutveckling
HR-Chef

Atrium Ljungberg

Today %Today SEKLast priceTraded
0,00%0,00 SEK135,601 730 293

Company description Full company description

Atrium Ljungberg är ett av Sveriges största börsnoterade fastighetsbolag som äger, utvecklar och förvaltar fastigheter. Bolaget fokuserar på att utveckla attraktiva stadsmiljöer med blandat innehåll såsom kontor, handel, boende, service, kultur och utbildning. 

På så sätt skapar Atrium Ljungberg platser där det är attraktivt för människor att vara idag och i morgon. Bolaget är positionerat i Stockholm, Göteborg, Malmö och Uppsala och har idag ett fastighetsvärde på 40 miljarder kronor.  

Se hela bolagspresentationen

Forum threads Go to Forums

Insider All insider trades

PersonDateTransaction
Simon De Chateau2017-12-19+11500
Helena Martini2017-11-29+200
Annica Ånäs2017-11-22+1000
Annica Ånäs2017-09-13+1366
Annica Ånäs2017-09-07+134
Angela Berg2017-09-06+200
Tagehus Holding AB2017-08-16+100000
Monica Fallenius2017-07-31+4100
Linus Kjellberg2017-05-10+250
Helena Martini2017-03-08+100
Johan Ljungberg2016-12-20+190000
Tagehus Holding AB2016-12-20-380000
Tagehus Holding AB2016-12-15+175656
Tagehus Holding AB2016-12-09+41093
Annica Ånäs2016-12-08+400
Annica Ånäs2016-12-08+400
Tagehus Holding AB2016-12-06+144402
Annica Ånäs2016-11-11+500
Helena Martini2016-11-09+100
Helena Martini2016-11-02+100

About the company

TickerATRLJ B
ListLarge Cap Stockholm
SectorFinancials / Real Estate
CEOAnnica Ånäs
ChairmanJohan Ljungberg
Inception date1998-10-06
Websitehttp://al.se/

Strategy and goals Strategy and goals

Atrium Ljungberg strategi fokuserar på att utveckla miljöer för handels- och kontorsverksamheter, med möjligheten till att komplettera med boende, service, utbildning och kontor.

Se hela Strategi & Mål

Calendar

2018-02-16Annual Report 2017
2018-03-28General Meeting 2017
2018-04-20Interim Report 2018-Q1
2018-07-11Interim Report 2018-Q2
2018-10-19Interim Report 2018-Q3

Largest owners

OwnerCapitalVoting power
Fam Ljungberg22,00%29,00%
Konsumentföreningen Sthlm.29,20%23,00%
Fam Holmström12,60%19,50%
Carnegie Fonder6,90%5,40%
Ömsesidiga pensionsbolaget Varma6,10%4,80%

Shares

Market capitalization (millions)17 548
Number of shares in thousands133 221
Quantity average of last 30 days12 776
Turnover average of last 30 days (thousands)1 730
Highest 12 months153,20
Lowest 12 months127,80
Dividend yield %2,91
Dividend SEK3,95 (annual)
Traded ex dividend2017-04-06

Figures

P/E6,74
P/S8,40
P/B (price/equity)1,12
Sales/share SEK16,64
EPS (profit per share)20,12
Equity/share SEK125,18
ROE %0,00
Solidity %25,55
Operating margin0,63

Results and balance sheet

Sales2 150 000
Op1 348 000
Result eft fine3 436 000
This year results2 681 000
Equity16 176 000
Fixed assets36 054 000
Cash and bank balances276 000
Current assets633 000
Long term liabilities18 095 000
Short term liabilities2 730 000

History

1 week1 month3 months6 monthsIn year1 year3 years5 years
0,89%0,44%-4,37%-2,87%4,07%-0,29%15,11%57,77%
134,40135,00141,80139,60130,30136,00117,8085,95